W Bibliotece Publicznej Gminy Kuźnica w marcu 2017 roku zrealizowany został projekt pt. „Roboty atakują bibliotekę w Kuźnicy”. Warsztaty odbywały się raz w tygodniu i były prowadzone przez trenerów dziecięcych zajmujących się edukacją dzieci i młodzieży odnośnie robotyki i programowania. W sumie w projekcie udział wzięło 22 uczestników.

Zajęcia możliwe były do zrealizowania dzięki dofinansowaniu ze środków z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, jak również pieniężnemu wsparciu samych rodziców.

W czasie pierwszych warsztatów każda para kursantów budowała swój samochód wyścigowy. Śledząc wyświetlane na ekranie iPoda instrukcje – uczestnicy ćwiczyli koncentrację, uwagę wzrokową oraz odwzorowania przestrzenne, jak również programowanie.

Kolejne zajęcia podzielone były na dwa etapy. Podczas pierwszego etapu każdy z uczestników zgodnie z szczegółowymi wskazówkami instruktora z Polskiego Towarzystwa Rakietowego skonstruował swój własny model rakiety. Następnie wszyscy kursanci wraz z prowadzącymi udali się na boisko szkolne przy Zespole Szkół w Kuźnicy, na którym odbyły się starty przygotowanych rakiet.

Trzecie spotkanie odbyło się z robotem Sphero – pierwszej na świecie robo-kuli, którą można kontrolować za pomocą urządzeń z systemem iOS lub Android. Uczestnicy, korzystając z nowoczesnego urządzenia, uczyli się rozwiązywać problemy z matematyki, fizyki i informatyki w inny, niekonwencjonalny sposób.

Podczas czwartych warsztatów dzieci i młodzież brała udział w widowisku sportowo-technologicznym: Mistrzostwa Robotów w piłce nożnej. Uczestnicy początkowo programowali swoje roboty, a następnie w parach rozgrali mecz.

Kurs został zakończony spotkaniem, w czasie którego każdy z kursantów skonstruował swojego bibliorobota z recyklingu. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że była to świetna nauka poprzez zabawę. Na zakończenie uczestnicy otrzymali dyplomy i zdjęcia.

« 1 z 2 »
Roboty atakują bibliotekę w Kuźnicy