Obchody 101 rocznicy odzyskania niepodległości w Gminie Kuźnica

Dnia 11 listopada 2019 r. mieszkańcy Gminy Kuźnica uczcili 101 rocznicę odzyskania niepodległości poprzez udział w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. o godz. 11.00 w Kościele pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy.

Punktualnie o godz. 12.00 pod pomnikiem ofiar II wojny Światowej odśpiewano hymn państwowy w ramach ogólnopolskiej akcji pn. „Niepodległa do Hymnu”.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpił przemarsz uczestników uroczystości na cmentarz parafialny w Kuźnicy gdzie odbyło się odsłonięcie i poświęcenie Memorium upamiętniającego żołnierzy 2 Pułku Strzelców Podhalańskich poległych w Bitwie Niemeńskiej wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. oraz zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia przez Wójta Gminy Kuźnica, Komendanta Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy oraz reprezentanta Konsula Generalnego RP w Grodnie. Następnie funkcjonariusz Placówki Straży Granicznej im. 2 Pułku Strzelców Podhalańskich w Kuźnicy odczytał Apel Poległych, po którym uczestniczące delegacje złożyły wieńce i wiązanki. Uwieńczeniem tej szczególnej uroczystości było odegranie melodii „Śpij kolego”.

W godzinach popołudniowych licznie zgromadzonej publiczności w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kuźnicy zaprezentowano koncert pieśni patriotycznych pt. „Dla Niepodległej…”. Na scenie wystąpiły przedszkolaki, zuchy i harcerze, Chór Seniorów oraz Kapela Retro Band.

Uroczystości odbyły się z udziałem władz samorządowych, kościelnych, reprezentanta Konsula Generalnego RP w Grodnie, funkcjonariuszy Straży Granicznej w Kuźnicy, funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Kuźnicy, pocztu sztandarowego Ochotniczej Straży Pożarnej, Przewodniczącego Rady Gminy Kuźnica, radnych Gminy Kuźnica, sołtysów, Harcerzy 7 Kresowej Drużyny Harcerskiej oraz mieszkańców.