Relacja z Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym Kuźnica

W dniu 06 marca 2022 r. w Gminie Kuźnica po raz pierwszy odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym Kuźnica. Głównym organizatorem wydarzenia był 5 Lubuski Pułk Artylerii. Zadaniem uczestników było pokonanie dystansu o długości 1963 m, będącego symbolem daty schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych.
Wydarzenie miało na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród wszystkich Polaków, niezależnie od wieku.
Przed startem Zastępca Dowódcy Pułku ppłk Piotr Męczyński, Komendant Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy płk Zbigniew Awdziej oraz Wójt Gminy Kuźnica Paweł Mikłasz złożyli kwiaty na „Golgocie Wschodu”.
W Biegu uczestniczyli: Wójt Gminy Kuźnica, radni, sołtysi, służby mundurowe oraz mieszkańcy Gminy Kuźnica.
Organizatorzy zaangażowali do udziału w wydarzeniu także najmłodszych mieszkańców Gminy Kuźnica. Na boisku przy Szkole Podstawowej odbył się Bieg „Wilczka”, w którym uczestniczyli uczniowie miejscowej szkoły. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal oraz drobny upominek.