Relacja z Dożynek Gminnych w Kuźnicy

W niedzielę 11 września odbyły się Dożynki Gminne w Kuźnicy. Uroczystości dożynkowe rozpoczęła liturgia święta w Cerkwii pw. Krzyża Pańskiego w Kuźnicy oraz uroczysta msza  święta w kościele pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy.

Po zakończeniu mszy św. barwny korowód w strugach deszczu przemaszerował na stadion w Kuźnicy przy ul Kościuszki. Na stadionie, korowód dożynkowy przywitała Kapela Kurpiowska. Błogosławieństwo i obrzęd dzielenia się chlebem poprowadził ks. proboszcz Sylwester Szyluk i ks. prot. Jarosław Grygiewicz. Harcerze 7 Kresowej Drużyny Harcerskiej rozdali chleb, którym podzielili się uczestnicy Dożynek. W dalszej części uroczystości, okolicznościowe przemówienia wygłosili: Wójt Gminy Kuźnica Paweł Mikłasz i Radny Powiatu Sokólskiego Krzysztof Pawłowski.

Na tegorocznych Dożynkach mogliśmy podziwiać 7 wieńców uwitych przez: sołectwo Nowodziel, sołectwo Czepiele, sołectwo Mieleszkowce Pawłowickie, Ochotniczą Straż Pożarną w Kuźnicy, Klub Koła Emerytów i Rencistów w Kuźnicy, Szkołę Podstawową w Kuźnicy oraz Ruch Rodzin Nazaretańskich.

W części oficjalnej rozstrzygnięto także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Po obradach jury zdecydowało, że na 1 miejsce zasługuje wieniec wykonany przez sołectwo Mieleszkowce Pawłowickie.

Kolejnym punktem uroczystości był program artystyczny w wykonaniu dzieci uczęszczających do grup tanecznych prowadzonych przez Edytę Sidorowicz w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kuźnicy. Na scenie wystąpiła także „Kuźnia głosów” grupa działająca przy GOKiS w Kuźnicy.

Część biesiadną rozpoczął koncert kapeli Kurpiowskiej. Następnie na scenie wystąpił zespół Minimal oraz lokalny zespół Retro Band.

Regionalne smakołyki wykonało Koło Gospodyń Wiejskich z Klimówki „Klimowieckie Klimaty”. Tradycyjnie, grochówkę oraz bigos przygotowała Ochotnicza Straż Pożarna z Kuźnicy. Nie zabrakło także animacji dla dzieci: dmuchawców zjeżdżalni, bungee, elektrycznych samochodzików. Stoiska informacyjne wystawiła straż graniczna, ochotnicza straż pożarna, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz LGD Szlak Tatarski.

Program tegorocznych dożynek był urozmaicony. Część koncertową otworzył występ zespołu ABBA Family a największe włoskie hity zaśpiewał duet Halina Benedyk i Marco Antonelli. Gwiazdą wieczoru był zespół BOYS. Po występie podziwiać można było pokaz laserowy.

Imprezę poprowadził wodzirej Piotr Bednarski.

Wójt Gminy Kuźnica składa podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Dożynek, gościom oraz uczestnikom.

Tegorocznej uroczystości pomimo deszczowej pogody towarzyszyła wspaniała atmosfera, którą tworzyli wszyscy uczestnicy dożynek.

Organizatorzy:

Wójt Gminy Kuźnica oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w  Kuźnicy.

Partner:

Województwo Podlaskie.

W ramach partnerstwa na Dożynkach Gminnych w Kuźnicy odbyła się promocja Województwa Podlaskiego w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego.