Dożynki Gminne

Relacja z Dożynek Gminnych w Kuźnicy.

W sobotę 19 sierpnia odbyły się Dożynki Gminne w Kuźnicy. Uroczystości dożynkowe rozpoczęła liturgia święta w Cerkwii pw. Krzyża Pańskiego w Kuźnicy oraz uroczysta msza święta o godz. 12.00 w kościele pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy.

Po zakończeniu mszy św. barwny korowód przemaszerował na stadion w Kuźnicy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Suchowoli. Błogosławieństwo i obrzęd dzielenia się chlebem poprowadzili ks. proboszcz Sylwester Szyluk i ks. prot. Jarosław Grygiewicz. Harcerze z 7 Kresowej Drużyny Harcerskiej rozdali chleb mieszkańcom gminy. W dalszej części uroczystości, okolicznościowe przemówienia wygłosili: Wójt Gminy Kuźnica Paweł Mikłasz, wicewojewoda podlaska Bogusława Szczerbińska, poseł na sejm RP Mieczysław Baszko oraz senator RP Mariusz Gromko.

Płk Straży Granicznej Zbigniew Awdziej wraz z płk Straży Granicznej Arkadiuszem Tomaszewskim wręczyli Wójtowi Gminy Kuźnica Medal za zasługi dla Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.
Do konkursu na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy – Dożynki Gminne w Kuźnicy 2023” zgłoszono 9 wieńców. Wieńce przygotowało: Sołectwo Czepiele, Sołectwo Mieleszkowce Pawłowickie, Sołectwo Kowale, Sołectwo Nowodziel, Sołectwo Czuprynowo, Szkoła Podstawowa w Kuźnicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Kuźnicy, Ruch Rodzin Nazaretańskich oraz Koło Gminne Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kuźnicy. Komisja rozstrzygnęła konkurs dożynkowy. I miejsce zajęło Sołectwo Nowodziel, II miejsce Sołectwo Czepiele, III miejsce Szkoła Podstawowa w Kuźnicy.

Kolejną częścią uroczystości był program artystyczny, w którym obejrzeliśmy występy w wykonaniu dzieci uczęszczających do dwóch grup tanecznych z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kuźnicy prowadzonej przez Edytę Sidorowicz.

Część biesiadną rozpoczął występ lokalnego zespołu Retro Band. Następnie na scenie wystąpił zespół Kolorowe Gitary z repertuarem Czerwonych Gitar. Dzieciom zapewniono dmuchańce oraz animacje. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich zapewnił stoisko informacyjno-promocyjne PROW na lata 2014-2020. Swoje stoiska wystawiły także służby mundurowe: straż graniczna oraz ochotnicza straż pożarna.
Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Kuźnica prezentowały swoje potrawy i lokalną kulturę. Koło Gospodyń Wiejskich w Klimówce „Klimowieckie Klimaty” przygotowało m.in. babkę ziemniaczaną, kiszkę, kanapki ze smalczykiem, a Koło Gospodyń Wiejskich w Cimaniach „Magiczne Cimanie” – kwas chlebowy, lemoniadę, pierogi, smalczyk, cztery rodzaje serników, babeczki. Ogromnym zainteresowaniem mieszkańców cieszyły się kebaby z pieczoną baraniną serwowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Popławcach.

Tradycyjnie, grochówkę oraz bigos przygotowała Ochotnicza Straż Pożarna z Kuźnicy. Nie zabrakło także animacji dla dzieci: dmuchawców, elektrycznych samochodzików, kina 9D.
Część koncertową otworzył występ zespołu Skaner, największe przeboje Krzysztofa Krawczyka zaśpiewał zespół Krawczyk Show. Następnie na scenie pojawił się DEJW, który wykonał swoje największe hity – „Dołeczki” oraz „Petarda”. Występ zespołu Nokaut oraz Capitan Folk porwał publiczność do wspólnej zabawy. Wydarzenie zakończyła dyskoteka z DJ Olkiem.
Imprezę poprowadził wodzirej Piotr Bednarski.

Organizatorzy:
Wójt Gminy Kuźnica oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kuźnicy.

Wójt Gminy Kuźnica serdecznie dziękuje sponsorom, darczyńcom, partnerom za okazane wsparcie finansowe, a także wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tegorocznych Dożynek.