Relacja z obchodów 102 rocznicy Bitwy nad Niemnem w Gminie Kuźnica

Obchody 102 rocznicy Bitwy nad Niemnem w Gminie Kuźnica rozpoczęły się w dniu 23 września liturgią św. w Cerkwi Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy. Następnie delegacja złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobach poległych żołnierzy Wojska Polskiego w Bitwie nad Niemnem 1920 r. w Klimówce, Sokółce i  Mieleszkowcach Pawłowickich.

W dniu 25 września odprawiona została uroczysta msza św. w kościele pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy pod przewodnictwem Kapelana Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku mjr SG Marcina Czuchraniuk. Mszę św. uświetnił udział Kompanii Honorowej Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska oraz pocztów sztandarowych. Harcerzy reprezentowała 7 Kresowa Drużyna Harcerska z Kuźnicy. W oprawie liturgicznej udział wzięli funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy. Homilię wygłosił dziekan Dekanatu Sokółka ks. Bogusław Urban. Na obchody przybyli także członkowie Klubu Harley Davidson Podlasie.

Po mszy św. uczestnicy wydarzenia przemaszerowali pod Memorium upamiętniające żołnierzy 2 Pułku Strzelców Podhalańskich poległych w Bitwie Niemeńskiej wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., gdzie odbyła się oficjalna uroczystość zgodnie z ceremoniałem straży granicznej.

Przemówienia okolicznościowe wygłosili: Wójt Gminy Kuźnica Paweł Mikłasz, Komendant Placówki Straży Granicznej im. 2 Pułku Strzelców Podhalańskich płk SG Zbigniew Awdziej,   Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, Poseł na Sejm RP Kazimierz Baszko, II wicewojewoda podlaski Bogusława Szczerbińska, członek Zarządu Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos.

Następnie odmówiono krótką modlitwę i odczytano Apel Poległych. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Kolejnym punktem uroczystości był festyn rodzinny zorganizowany na terenie przejścia granicznego w Kuźnicy tzw. Dzień otwarty Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy. Program obejmował: koncert Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej, występ chóru ze Szkoły Podstawowej w Kuźnicy pod przewodnictwem pani Marty Krawel, pokaz pojazdów i sprzętu służbowego, stoiska promocyjne Straży Granicznej, Urzędu Celno-Skarbowego, Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej, Nadleśnictwa Czarna Białostocka, dmuchańce i animacje. Ochotnicza Straż Pożarna z Kuźnicy przygotowała grochówkę i bigos.

Symbolicznym punktem wydarzenia było przekazanie Komendantowi Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy wieńca dożynkowego przedstawiającego słup graniczny przez sołtysa sołectwa Mieleszkowce Pawłowickie pana Romualda Borysa. Wieniec z sołectwa Mieleszkowce Pawłowickie zajął pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Dekoracje oraz animacje dla dzieci przygotowali pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kuźnicy.

Przedsięwzięcie objęte było Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego.

Partner przedsięwzięcia: Województwo Podlaskie

W ramach partnerstwa na obchodach 102 rocznicy Bitwy nad Niemnem odbyła się promocja Województwa Podlaskiego w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego.