Relacja z obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Kuźnica

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Kuźnica miały podniosły charakter.

Dnia 10 listopada 2022 r. o godzinie 13.20 przy dźwiękach hymnu państwowego zgodnie z ceremoniałem Straży Granicznej odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt.

Maszt powstał w ramach projektu pn. „Pod biało-czerwoną” na „Golgocie Wschodu” w Kuźnicy.

Wójt Gminy Kuźnica odczytał list przekazany przez pana Adama Andruszkiewicza sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,  Posła na Sejm RP z województwa podlaskiego.

Delegacja na czele z Wójtem Gminy Kuźnica złożyła kwiaty, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego ze Szkoły Podstawowej w Kuźnicy zapalili znicze.

Zwieńczeniem uroczystości było wypuszczenie w niebo 104 balonów biało-czerwonych symbolizujących 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W dniu 11 listopada o godz. 11.00 odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy.

Po mszy św. odśpiewano hymn państwowy przy pomniku Ofiar II wojny Światowej w ramach kampanii pn. „Niepodległa do hymnu”.

Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik upamiętniający żołnierzy 2 Pułku Strzelców Podhalańskich poległych w Bitwie Niemeńskiej wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Kuźnica.  Ks. proboszcz Sylwester Szyluk odmówił modlitwę.

Następnie delegacja funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy im. 2 Pułku Strzelców Podhalańskich na czele z Wójtem Gminy Kuźnica złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym poległych podhalańczyków.

Część artystyczna odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kuźnicy wystąpił chór uczniów ze Szkoły Podstawowej pod przewodnictwem pani Marty Krawel.

Zebrani obejrzeli wzruszającą akademię pt.  „Droga do wolności”, która została przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Kuźnicy pod kierunkiem pani: Izabeli Żukowskiej oraz Marty Prymaka.

Ostatnim punktem programu był występ grupy „Kuźnia głosów” działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kuźnicy.

W tegorocznych uroczystościach uczestniczyli: Wójt Gminy Kuźnica, funkcjonariusze Straży Granicznej, poczet Sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kuźnicy, Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Kuźnica, radni, sołtysi, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy, harcerze i zuchy z 7 Kresowej Drużyny Harcerskiej w Kuźnicy oraz mieszkańcy gminy.

Zgodnie z tradycją, Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawiono także w Kościele pw. Świętej Trójcy i św. Dominika w Klimówce oraz Liturgię św. w Cerkwi pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy. Złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 2 Pułku Strzelców Podhalańskich poległych w Bitwie Niemeńskiej wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. w Klimówce.

Organizatorzy wydarzenia: Wójt Gminy Kuźnica, Parafia pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kuźnicy.

Święto Niepodległości 2022