Samorządy walczą z kleszczami

baner1

Samorządy województw podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego włączają się do kampanii edukacyjnej dotyczącej chorób odkleszczowych. Na gminnych zieleńcach pojawią się tabliczki ostrzegawcze, a do mieszkańców trafią ulotki informacyjne.

Rośnie liczba zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze. Te małe pajęczaki lubią miejsca cechujące się dużą wilgotnością na przykład lasy, parki, obrzeża jezior oraz zakrzewione nieużytki zielone. Podstawowymi żywicielami kleszczy są drobne zwierzęta: myszy, kuny, łasice. W okresie wzmożonej aktywności tj. od maja do września, pasożyty te chętnie polują na większe ofiary takie jak krowy, psy czy ludzie.

Najbardziej powszechnym schorzeniem odkleszczowym jest borelioza, której głównymi symptomami są wędrujący rumień oraz objawy grypopodobne. Zakażenie leczy się za pomocą antybiotyków.

Mniej znaną ale równie niebezpieczną chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) atakujące ośrodkowy układ nerwowy. Większość zakażeń KZM następuje w okresie od kwietnia do listopada, z dwoma szczytami zachorowań: wiosennym (czerwiec, lipiec) oraz jesiennym (wrzesień, październik). Na KZM nie ma lekarstwa- choremu można jedynie pomóc podając leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dlatego ważne jest zapobieganie zakażeniu wirusem. Profilaktyka sprowadza się w tym przypadku do właściwego zabezpieczania się przed ukąszeniem oraz przyjęcia szczepień uodparniających.

Najlepiej zaszczepić się zimą lub wczesną wiosną, gdyż o tej porze roku ryzyko ukąszenia przez kleszcza jest najmniejsze. Można przyjąć również odpowiednie dawki surowicy jeszcze przed sezonem wakacyjnym, realizując przyspieszony schemat szczepień. Kompletne szczepienie składa się z trzech dawek. Dwie pierwsze wykonuje się w regularnym odstępie od jednego do trzech miesięcy. Trzecie szczepienie należy wykonać przed następnym sezonem wzmożonych zachorowań na KZM. Ta ostatnia dawka kończy tzw. immunizację podstawową i zapewnia odporność poszczepienną na przynajmniej trzy lata. Aby ją podtrzymać należy po okresie 3-5 lat przedłużyć ją za pomocą jednej dawki szczepionki.

Od trzech lat realizujemy kampanię społeczną opierającą się na programach edukacyjnych informujących o zagrożeniach niesionych przez kleszcze oraz popularyzowaniu praktyk prewencyjnych, które pozwalają zabezpieczyć się przed chorobami przenoszonymi przez te groźne pasożyty – mówi Andrzej Kuczara Prezes Fundacji Aby żyć.

W trakcie tegorocznej kampanii Fundacja chce prowadzić monitoring działań samorządów w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych w województwach podlaskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim, a więc rejonach z najwyższym wskaźnikiem zapadalności na choroby przenoszone przez kleszcze.

Zaprosiliśmy starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów do współpracy. Do września bieżącego roku czekamy na zgłoszenia dotyczące prowadzonych akcji informacyjnych, organizowania sympozjów, dotowania szczepień lub innych form wspierania ochrony zdrowia przed kleszczami – wyjaśnia Andrzej Kuczara. Dostajemy wiele odpowiedzi. Widać, że samorządowcy doskonale rozumieją problem i przedkładają profilaktykę ponad leczenie objawowe – kończy Prezes.

W ramach wspierania działań samorządów w zakresie edukowania mieszkańców Fundacja przekaże ulotki i tabliczki informujące o zagrożeniach niesionych przez kleszcze. We wrześniu bieżącego roku rada ekspercka Fundacji przedstawi podsumowanie podejmowanych przez samorządy działań i dokona wyróżnienia tych jednostek, które prowadzą najbardziej aktywne polityki prozdrowotne w zakresie ograniczania zachorowań na choroby odkleszczowe.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją kampanii objęły: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Główny Inspektorat Sanitarny, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Instytut Matki i Dziecka, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej oraz Polskie Towarzystwo Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej. Patronat medialny pełni TVP3.

Fundacja Aby żyć została powołana w celu propagowania w Polsce profilaktyki zagrożeń chorobami zakaźnymi układu nerwowego. W swych działaniach skupia się m.in. na profilaktyce chorób wywołanych przez kleszcze. Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego, jest członkiem Confederation of Meningitis Organisations, współpracuje z wieloma podmiotami zajmującymi się profilaktyką zdrowotną, takimi jak Ministerstwo Zdrowia, Światowa Organizacja Zdrowia i Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny.

ulotka informacyjna w formacie pdf

kzm-tabliczka1

Polecane inne artykuły

Autor ugkuz

Skip to content