Postępowanie w przypadku

Postępowanie w przypadku znalezienia zwierzęcia poszkodowanego w wypadku drogowym.
Do potrącenia zwierzęcia często dochodzi nieumyślne, ale nie zwalnia nas to z obowiązku udzielenia lub wezwania pomocy (art. 25 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt). Niestety, wielu kierowców, którym przytrafi się taka sytuacja, woli oddalić się z miejsca zdarzenia, nie informując nawet odpowiednich służb. Takie zachowanie, w świetle przepisów podlega karze aresztu lub grzywny (art. 37 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt ).
Jeżeli jesteśmy świadkami takiej sytuacji, postarajmy się zapisać lub chociaż zapamiętać numer rejestracyjny pojazdu, którym potrącono zwierzę. Umożliwi to odpowiednim służbom namierzyć sprawcę i nałożyć na niego odpowiednią karę.
Musimy zachować ostrożność nawet na pozornie dobrze zabezpieczonych drogach takich jak autostrady, drogi szybkiego ruchu, bo i tam zdarza się, że zwierzę gonione przez myśliwych przeskakuje ogrodzenie i wpada wprost pod rozpędzone samochody. Szczególną uwagę należy zachować podróżując pojazdem mechanicznym w pobliżu lasów, wieczorem oraz w okresie godowym zwierząt – kiedy są mniej uważne. Dla sporej części zwierząt będzie to wczesna wiosna (ptaki, płazy, ssaki), dla kopytnych jest to późna jesień mniej więcej: wrzesień-listopad, a dla dzików okres wczesnozimowy.
Bez względu na to czy wybieramy się na krótką wycieczkę, wakacje czy spacer powinniśmy zaopatrzyć się w podstawową wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy zwierzęciu. Nigdy nie wiemy, kiedy będzie ona potrzebna. Pamiętajmy że zwierzę w wyniku obrażeń może zachowywać się niekonwencjonalnie tzn. być agresywne lub przesadnie uległe. Zwierzę nie rozumie, że przychodzimy w dobrych zamiarach, więc naturalną reakcją będzie obrona: wyrywanie, gryzienie, kopanie. W postępowaniu musimy być bardzo delikatni, aby go nie spłoszyć. Wykonujemy spokojne opanowane ruchy, nie krzyczymy, nie biegamy, używamy spokojnego cichego głosu. Pamiętajmy, że zwierzę może nas dotkliwie zranić!

W przypadku znalezienia zwierzęcia poszkodowanego w wyniku zdarzenia drogowego na terenie gminy Kuźnica prosimy o kontakt pod numerem telefonu 85 722 92 94 w godzinach pracy Urzędu Gminy, tj. od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 15.00 lub pod nr tel. 501 089 499 w pozostałych godzinach i dniach wolnych od pracy.

Czasami zderzenie z dużym zwierzęciem np. z łosiem, żubrem, jeleniem, a nawet z dzikiem, może spowodować urazy u osób podróżujących samochodem oraz znaczne uszkodzenia pojazdu. Wtedy mamy do czynienia z wypadkiem drogowym, w przypadku którego należy bezzwłocznie wezwać policję i pogotowie (numer alarmowy: 112, policja: 997, pogotowie: 999).

Polecane inne artykuły

Autor ugkuz

Skip to content