Relacja z obchodów Bitwy Niemeńskiej w Gminie Kuźnica

W dniu 27 września 2020 r. w Gminie Kuźnica obchodzono 100 rocznicę Bitwy nad Niemnem.
Wydarzenie upamiętnia jedną z najważniejszych potyczek w wojnie polsko-bolszewickiej – Bitwę Niemeńską 1920 roku. W dniach 20-24 września 1920 roku w okolicy Kuźnicy doszło do starć z udziałem I Brygady 2 Pułku Strzelców Podhalańskich 21 Dywizji Górskiej. Pomimo znaczącej przewagi wojsk 56 Dywizji sowieckiej, Podhalańczycy odparli ataki wroga i utrzymali Kuźnicę.
Uroczystość rozpoczęła mszą św. w Kościele pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy koncelebrowana przez ks. Arcybiskupa Tadeusza Wojdę Metropolitę Białostockiego.

Po mszy św. uczestniczy uroczystości przemaszerowali na cmentarz parafialny w Kuźnicy przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Wasilkowa.

Przy grobie żołnierzy 2 Pułku Strzelców Podhalańskich poległych w Bitwie Niemeńskiej wojny polsko-bolszewickiej 1920 okolicznościowe przemówienia wygłosili: Wójt Gminy Kuźnica Paweł Mikłasz, Komendant Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy płk SG Zbigniew Awdziej, Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosław Zieliński, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Mieczysław Baszko, reprezentant Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie Andrzej Raczkowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, Starosta Powiatu Sokólskiego Piotr Rećko.
Modlitwę za poległych odmówił ks. Arcybiskup Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki. Następnie odczytano apel poległych, zakończony salwą honorową.

Po złożeniu wieńców i wiązanek kwiatów trębacz odegrał melodię „Śpij kolego”.
W obchodach uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, kościelnych, służb mundurowych, nadleśnictwa Czarna Białostocka, radni Gminy Kuźnica, harcerze 7 Kresowej Drużyny Harcerskiej w Kuźnicy oraz mieszkańcy Gminy Kuźnica.
W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe: Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce, Komendy Powiatowej Policji w Sokółce, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kuźnicy.

Kompania Hornowa Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zapewniła oprawę ceremonialną obchodów 100 rocznicy Bitwy nad Niemnem w Kuźnicy.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy.