Relacja z uroczystości odsłonięcia Muralu

W dniu 17 listopada 2019 r. o godz. 12.00 na frontowej ścianie budynku Urzędu Gminy Kuźnica uroczyście odsłonięto Mural niepodległościowy nawiązujący tematycznie do 2 Pułku Strzelców Podhalańskich i bitwy pod Kuźnicą z 1920 r. Wydarzenie poprzedziła msza św. w Kościele pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy.

Mural przedstawia wizerunek pułkownika Gustawa Truskolaskiego dowódcy 2 Pułku Strzelców Podhalańskich oraz czterech w pełni uzbrojonych strzelców. W prawym górnym rogu ściany widnieje oznaka pułku oraz pamiętna data 1920. Autorem projektu i wykonawcą jest znany nie tylko w Polsce malarz muralista założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu Pan Rafał Roskowiński.

Mural powstał w ramach projektu pt. „Namalujmy Niepodległą”, którego beneficjentem i realizatorem była Biblioteka Publiczna Gminy Kuźnica. Dofinansowanie pozyskała ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Po części oficjalnej w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kuźnicy zebrani widzowie przenieśli się w nastrój patriotycznej zadumy. Uczniowie klas 5 Szkoły Podstawowej w Kuźnicy uświetnili Koncert niezapomnianym widowiskiem patriotycznym pt. „Ziemia naszych Ojców”. Następnie, słuchacze przeżyli muzyczną ucztę za sprawą występu artystki Agnieszki Panas, która wykonała „Pieśni polskie i patriotyczne”.

Widzowie z wielkim zainteresowaniem i uwagą uczestniczyli w tej szczególnej lekcji historii, nagradzając występujących wielkimi brawami.